Kínából és Indiából ered ez a gyógymód, mely a láb és a kéz reflexzónáinak masszírozásával ér el gyógyító hatást.
Aktív pontok és zónák a testen:
Ezek ingerlésekor - tűszúrás, nyomás, masszírozás – az ingerre reflex, visszahatás keletkezik a ponthoz tartozó szervben. Ezt a jelenséget több ezer éve gyógyításra használják. Ezt nevezzük reflexterápiának.
A lábon és a kézen több mint 250 aktív zóna található.
Nincs káros mellékhatása, de szükséges a pontok kellő ismerete.
Orvosi vélemények szerint is a reflexzóna-terápia eredményei nem illúziókon alapulnak, a gyakorlatban elért eredmények tagadhatatlanok.
A láb és kéz reflexzónák követlen kapcsolatban vannak a központi- és vegetatív idegrendszerrel.
A legtöbb idegzóna a lábujjakon és a lábfejen van:
az ujjakon: a háromosztatú agyideg, az arcideg, fül- és szemideg, a nyakszirt, a kéz, a rekeszizom, az állkapocs, a nyakcsigolyához tartozó idegek zónája, a lábfejen: a láb, a kar, a lágyék, a lábfej belső oldala: a hát, az ágyék, farkcsigolya, a keresztcsonthoz tartozó idegek zónái,
a vegetatív - akartunktól független működő – idegrendszerhez tartozó plexus solaris ( napfonadék ) zónája a talpon van, az ülőideg zónája mindkét boka felett.
E terápiával nemcsak a testi bajok gyógyíthatók, hanem kifejleszthetőek a lelki, szellemi képességek is, a gerincoszlopnak ebben kiemelkedő szerepe van.
A gerinczóna kezelésével pszichikailag is át lehet hangolni valakit.
Jól alkalmazható pszichikailag, vagy lelkileg - depresszió- sérülteknél.
A reflexterápia alkalmazásával – az aktív zónák ingerlésével- a testünkben áramló energiára tudunk befolyást gyakorolni. A folyamatos energiaáramlás feltétele a szervezet egészséges működése.
Energiatorlódás, vagy energiahiány egy szervezetben betegséget okoz. A reflexterápiával ezt tudjuk leghatásosabban megszüntetni:
1. Serkenti a vér- és nyirokkeringést, ezen keresztül erősíti az immunrendszert.
2. Elősegíti a salakanyagok kiválasztását, a szervezetből való eltávolítását.
3. Szabályozza a hormontermelő mirigyek működését.
4. Fájdalomcsillapító hatású – néhány éve fedezte fel az orvostudomány, hogy az agyban morfiumhoz hasonló fájdalomcsillapító vegyületek vannak – az endrofinok – a megfelelő aktív pontok ingerlésével nagy mennyiségű endrofin szabadul fel és csillapítja a fájdalmat.
5. Idegfeszültség oldása,
6. Testi, lelki teherbírás növelése,
7. Pszichikai áthangolás.
A reflexzónák elhelyezkedése:
Az akupunktúra és akupresszúra (akupresszió) aktív pontjai meghatározott vonalak, vezetékek mentén helyezkednek el.
Valamennyi szervünk összekötetésben van a fülünkkel- fordított embrió alakú- a szervek is ennek megfelelően helyezkednek el.( fülcimpa terápia )
A szivárványhártyán is megtalálhatóak a reflexpontok betegség, rendellenesség esetében elváltozások láthatók. ( Íriszdiagnosztika )
A Head - zónák is reflexzónák ezek a gerincvelő által beidegzett belső szervekhez (szív, tüdő, vese, epehólyaghoz tartozó bőrfelületek (dermatórnák),betegség esetében ezek a bőrterületek érzékennyé válnak.
A láb és kéz aktív zónái:
Tegyük egymás mellé két lábfejünket. Ez a két lábfej egymás mellett egész testünk – szervezetünk tükörképe, ugyanolyan szimmetria szerint helyezkednek el a reflexzónák, ahogy a testben a szervek.
Ujjak: fej ( szem, fül, homlok, állkapocs, agy, orr, hipofízis )
Ujjtő: nyak
Járópárna: a mellkas és a hozzá tartozó belső szervek,
Boltív: a test deréktól lefelé ( máj, epe, vese, gyomor )
Sarok: here
A két lábfej belső oldala: a gerincoszlop zónája.
Kiegészítő zónák: a sarok felső része a medence, a lágyék, a comb nyirokterületei
Boka: csípőizület
A lábfejnek a kéz a tükörképe, ugyanazokat a reflexzóna pontokat a kézen is megtalálhatjuk. Az egész kar és az egész láb tükörképei egymásnak, ez előnyös, mert nem kell a fájó testrész masszírozni, hanem a reflexzónákat.
Ha a lábunkon sorra vesszük a reflexzónákat, és nyomást gyakorolunk egyes pontokon fájdalmat fogunk érezni, ezek az abnormális zónák, ez jelzi melyik szervünkkel van probléma.
A szerv és a reflexzóna hatással van egymásra.
Ha szűk, egészségtelen cipőt hordunk károsodhat a reflexzóna, mely zavart kelt az adott reflexponton.
A zónák érzékenységét több tényező befolyásolhatja: túlerőltetés, étrendváltoztatás ( máj, epe ), heveny, idült, krónikus betegségek, a szerv túl, vagy csökkent működése, örökletes betegségek, balesetek. A szervek ernyedtségét, degenerációját is jelezheti ( méh fejletlenség, izületek kopása ).
Gyakori, hogy az érzékeny zónában lerakódást tapasztalunk, ezek húgysavból és egyéb salakanyagokból rakodnak le azokon a helyeken, ahol rossz a vérkeringés.
Sokszor annyira megkeményednek, hogy a zóna nem is érzékeny, ahogy fokozatosan eltávolítjuk a masszázzsal, úgy válik egyre érzékenyebbé.
Aki rendszeresen és megfelelő módon alkalmazza e terápiát, átéli, milyen mértékben javul a szervek állapota és csökken a zónák érzékenysége.( különösen az erős, bűzös, maró lábizzadás hívja fel a figyelmet arra, hogy sok salakanyag halmozódott fel testünkben.)
A reflexzónák kezelésére ugyanaz az egyén sem reagál mindig egyformán,a külső tényezők befolyásolják:
klímaváltozás: a melegfront fokozza az anyagcserét, az idegérzékenységet, a pszichés nyugtalanságot, a hidegfront csökkenti az anyagcserét, növeli a görcskészséget, álmosító hatású, az egyén bioritmusának aktív vagy passzív szakasza ( az aktív reflexpontok a passzív állapotban bezáródnak), étkezésbeli változások, az ébrenlét és alvás ritmusának megzavarása, kívülről a szervezetbe kerülő mérgek ( kipufogógáz, mosogató- és tisztítószer-maradványok), a fém óraszíj és a fém nyaklánc, karlánc, bokalánc viselése nem javasolt, ezek gátolják az energia szabad áramlását.
Személyiségünk és lelkiállapotunk is befolyásolja a kezelés hatását.
Ehhez a kezeléshez türelem és kitartás szükséges.
Elsősorban megelőzésre javasolt a reflexzóna terápia, fizikai, idegi és szellemi hatékonyságunk javítására.
Gyermekeknél is nyugodtan lehet alkalmazni, persze megfelelő körültekintéssel.
A terápia általában akkor hatásos, ha a betegség még megfordítható szakaszban van, vagy nem régi eredetű.
Orvosi vélemények szerint szinte minden betegséget lehet evvel gyógyítani, de nem minden embert.
Ellenjavallatok: az alábbi betegségek megléténél nem ajánlatos a kezelés
Heveny gyulladás a visszerekben, vénákban, gomba okozta megbetegedés (mikózis ) a láb nagy területén, üszkösödés a lábon, műtét helyett, fertőző betegség, súlyos idegkimerültség, terhesség, rákos betegeknél.
Reflexzónák kezelése:
Mivel masszírozzunk: kézzel, ujjal a legcélszerűbb, de egy gumivégű ceruza is megfelelő.
Milyen irányban: mindig csak a test felé – soha ne kifelé – a talpnál a sarok, a kéznél a csukló irányába.
Zónák sorrendje: fejzóna, mellkasi-, hasüregi szervek, a lábon a saroknál, a kézen a csuklónál fejezzük be.
De lehet a vese-. A húgyvezeték-, és a hólyagzónával is kezdeni, utána az előbbi sorrend, a végén egy nyugtató hatású nyomással a plexus solarisra.
Nem szabad megfeledkezni a fokozatosság szabályairól, érzékenységtől függően gyengébben és rövidebb idővel kezdjük.
Megelőzésre elég, ha a létfontosságú szerveket naponta 1-1 percig masszírozzuk, így elég 10 perc egy-egy lábra.
Tüneti kezeléskor a zónát 3-5 percig masszírozzuk, krónikus esetekben 30-40 perc is kell egy-egy lábra.
Lehetőleg naponta azonos időben végezzük.
Figyeljük meg, hogy nyugtató, vagy élénkítő hatású, ha nyugtató este, ha élénkítő reggel végezzük a masszírozást.
A reflexzónák kezelése hővesztéssel jár, ezért takarjuk be a “pácienst”, lazítsunk meg rajta minden szoros ruhadarabot, vetessük az ékszereket, láncokat.
Vízben, fürdés közben sokkal hatásosabb a kezelés.
A dörzsölés elkerülése miatt használjunk masszírozó krémet, vagy olajat.
Ha a kezelés alatt bármilyen változást tapasztalunk- pozitív, vagy negatív, kellemes, vagy zavaró – azt jelenti, hogy megmozdultak a gyógyító erők.
Ha jól végezzük a masszírozást, akkor a merev, hideg, nedves láb laza és meleg lesz, ha ez nem következik be, nem hatásos a tevékenységünk.
Ennek egyik oka lehet az, hogy a beteg életereje legyengült, s nem képes a szervezetben kellő testmeleget létrehozni. Ilyenkor a kezelés után- soha ne előtte – vegyen forró lábfürdőt.
A második ok lehet, hogy nem a kellő intenzitással masszírozunk, nem a megfelelő ideig.
Hetente 2-3 alkalommal javasolt összesen 10-20 kezelés az állapottól függően, utána pihenőt kell tartani.
A kézzónákkal szemben sokkal hatásosabb a lábzónák kezelése, sokkal jobban elkülönülnek és sokkal érzékenyebbek. A kézzónák előnye, hogy bármikor elérhetőek. Sokkal előnyösebb a kézzónákat csak kiegészítőlég masszírozni, vagy ha a lábzónák túl érzékenyek.
A kezelés nagy beavatkozás a szervezet működésébe.
Hatására – ha túl sok salakanyag van felhalmozódva - megváltozhat a vizelet a széklet színe, állaga.
A zónák kisebesedhetnek, hólyagok, kiütések jelenhetnek meg.
Erősebb, bűzösebb izzadás.
Nagy mennyiségű torokváladék ürülhet.
Esetenként egy napig tartó láz is előfordulhat, bokadagadás, régi betegségek fellobbanhatnak, a fogaknál a fájdalomgócok.
Kék foltok a testen –kalcium zavar –általános rosszullét, hidegrázás. Fáradtságérzet, a fájdalmak átmenetileg felerősödhetnek, de csak 1-2 napig tartanak.